YURT DIŞI ALIŞVERİŞ YÜKSEK ÇIKAN VERGİYE İTİRAZ ETMEK

iso227

Administrator
Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
2,404
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
25
Konum
45 | Manisa
KONU İÇERİĞİ

ALİEXPRESS,GEARBEST,BANGGOOD VERGİ İTİRİAZI (İADESİ)
Bu konuda yüksek çıkan vergiye nasıl itiraz edilir onu anlatıcaz​


BİR ÜRÜNE NE KADAR VERGİ ÇIKAR ? YÜKSEK VERGİ ÇIKTIĞINI NASIL ANLAYACAĞIZ ?


  • Sipariş verdiğiniz 10 kuruşluk ürüne bile 15TL vergi çıkıyor.
  • Atıyorum 100$`a bir oyuncak sipariş verdiniz bu ürüne %20 gümrük vergisi + 8TL gümrüğe sunma ücreti çıkar.
  • Yada bir Android TV Box,Multimedya sipariş verdiniz.bu tür ürünler Özel tüketim vergisi kapsamında olduğu için ekstra olarak %18 ÖTV ödersiniz. Yani %20 + %18 + 8TL gümrük vergisi ödersiniz.
Yani bu anlattıklarımdan farklı size yüksek vergi çıkarsa itiraz etme şansınız var.
Bu arada mesela siz 100$ değerindeki ürünü indirimle 10$ aldınız veya çekilişle bedavaya aldınız,kargoyada 10$ yazıldı gene 10$ üzerinden vergi hesaplanması lazım. Aksi yüskek vergi durumunda kanıtlarıda sunarak itiraz edebilirsiniz.

ADIM ADIM ÇIKAN VERGİYE İTİRAZ ETME


Yazar*Yüksek çıkan Gümrük Vergisi itiraz ve OLUMLU sonuç paylaşımıdır.!!!!*
Konudan muzdarip olanlara kılavuz olması açısından ayrıntılı yazıyorum.
104 TL'lik dome kameraya 158 TL vergi çıkması sonucunda çıkan vergiye itiraz etim ve sonuç olarak yeni hesaplamayla 29 TL vergi çıktı ve tarafıma teslim edildi.


TAKİP EDİLECEK YOL!!!  1. Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle kargoyu ptt görevlisinden teslim almayın (tabi size ulaşmadan önce gümrük vergisinden haberiniz olması ve buna göre davranmanız gerekiyor.)
  2. Ekran görüntüsünü eklediğim şekilde dilekçe yazıyorsunuz ve dilekçe eklerine (1.Kredi kartı ekstresi hesap özeti ekran görüntüsü veya hangi siteden aldıysanız sipariş ekran görüntüsü, 3.Siparişin size ait olduğunu ispatlamak adına kimlik fotokopisi) ekleyerek kargonuzun beklediği pttye dilekçe ile gümrük vergisine itiraz dilekçenizi teslim ediyorsunuz.
  3. Ben cimerdende başvuruda bulundum dilerseniz bunu pas geçebilirsiniz.

Sonuç olarak dilekçemden 2 gün sonra kargom UPİM'e geri gitti ve yaklaşık 1 haftalık süreç sonunda 158 TL çıkan vergim tekrardan fiziki muayene sonucu 29 TL'ye düştü ve 2 gün içerisinde tarafıma teslim edildi.
Mesele para değil, mesele ortadaki haksızlık o yüzden bu konudan muzdarip biri olarak sonuç aldım sizlerede eğerki yanlış vergi hesaplandığını düşünüyorsanız yolu takip etmenizi ve hakkınızı aramanızı öneririm. Sorusu olan varda yorum altında cevaplayabilirim.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst