Banner alanı

ÇİNDEN KONTEYNER İLE TOPTAN ÜRÜN GETİRME REHBERİ

 • Konbuyu başlatan iso227
 • Başlangıç tarihi
 • Cevaplar : 12
 • Görüntüleme : 38K

iso227

Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
2,316
Tepkime puanı
37
Puanları
48
Yaş
29
Konum
45 | Manisa
Ticaret puanı - 100%
1   0   0
ÇİNDEN KONTEYNER İLE MAL GETİRME REHBERİ
Çin'den konteyner ile toptan ürün getirme üzerine açılan bu rehber konusu Facebook grubumuzdan isimli üyemiz tarafından yazılmıştır. Kendisinin izni ile paylaşıyoruz sorunuz olursa konu altından ve ya Facebook profili üzerinden direk iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Bu konu içinde;
Çin'den toplu mal getirme rehberi ?
Çin'den toplu mal getirirken vergiler ne kadar vergi çıkar ?

Evet arkadaşlar, ilk ithalatımı 40" Reefer konteyner ile siparişimi geçtim. Bu esnada olanları ve güzergahı anlatayım.

Öncelikle bilinen yanlışları anlatayım.

1- Alibaba.com olarak bilinen ve Dünya'nın en büyük ithalat ihracat sitesi olarak bulunan site aslında sandığınız kadar büyük değil. Evet alanında en büyük ancak Çin'de bulunan fabrikaların %90'ı buradan satış yapmıyor. Büyük fabrikalar zaten Alibaba'yı tercih etmiyor. Kalan %10 luk dilimde ise çok az fabrika mevcut. Kalanı tamamen ara satıcılardan oluşuyor. Ki buna Aliexpress de dahil.

2- Çin'den mal almak istiyorsunuz ve en ucuzunu bulayım diyorsanız bakmanız gereken yer Alibaba değil. Çin'de herkes Baidu denilen arama motoru kullanıyor. Çin'deki fabrika yada üreticilerin %99' a yakını buradan bulabilirsiniz. Ancak Çince bilmeniz gerekiyor. İngilizce olarak bulunamıyor.

3- Aliexpress'te bulunan şirketlerin %99'u home ofis yada mini ofis olarak adlandırılan küçücük şirketler. Bunlar fabrikayla anlaşıyor ve fabrika gibi satış yapıyor.

4- Çin'den öyle 50 çeşit ürünü alim gelim burada satim yapamıyorsunuz. 50 çeşit demek 50 farklı fabrika demek. Bu yüzden siz ya orada şirket açacaksınız bu ürünleri toplayıp kendinize konteyner ile gönderim sağlayacaksınız yada aracı şirketlerle anlaşıp onlar size ürünü alıp size tek yerden satacaklar

5- Çin'de de vergi veriyorsunuz ihraç ettiğiniz için. Ancak bu yüzdesel olarak değil konteyner olarak alınıyor. Sizin aldığınız adet ürünlerden vergi alınmıyor. Konteyner olarak aldığınız malda ise dolar üzerinden belirli bir vergi ödüyorsunuz. Yuan olarak da ödeyebilirsiniz. Ancak çok komik bi rakam. Ben 50 dolar gibi diyeyim ancak bu rakam ürün niceliğine göre değişiyor ama ortalama bu

6- Çin'de Türk firmaları da var aracılık yapan. Ben bir tanesi ile çalışıyorum.

ÇİNDE ŞİRKET NASIL AÇILIR ?​


Çin'de şirket açmak çok zor değil ancak prosedür kısmı uzun ve Çinli bir personel çalıştırmak zorundasınız. Ben önümüz yıl için bir şirket kuracağım.

İşleyiş;

İşleyiş şu şekildedir.

1- Öncelikle 1'den fazla ürün almayı planlıyorsanız aracı bir şirketle çalışmanız gerekiyor. Aracı şirket bizden %3 aldı tanıdığım olduğu için sizden ortalama %10 civarında bir rakam alıyor diye biliyorum.

2- Konteyner almanız lazım. Bu konteyner sizin alacağınız malın hacmine ve ağırlığına göre değişir. Ben 40" Reefer tipi konteyner aldım. Kapalı kasa ve uzun bir konteyner bu. Normalde ağırlığım daha küçük konteyner de de iş görebilirdi ancak ben konteyneri Samsun'a kadar getirteceğim için üzerine indirimcik.com diye reklam yazdırtıyorum. Yani geçeceği her şehirde reklam olsun diye. Bana fazladan 200 dolar maliyeti oldu.

3- Vergiler; herkesin merak ettiği husus bu. Arkadaşlar benim malım daha anca yola çıkacak. O yüzden kesin çıkacak vergiyi söyleyemiyorum lakin matematiğini söyleyeyim. Öncelikle gümrükte ürünler sorunsuz olarak girilmesi ve evrak takibi işleri için bir müşavir ile anlaşıyorsunuz. Bu rakam alacağınız koli miktarı ile orantılıdır. Ancak ortalama 500 - 1000 TL arası diyebilirsiniz. Ben 550 TL verdim. Gümrüğe mal gelince çıkacak vergi şu şekilde hesaplanır

A) Bu gelen maldan daha önce Türkiye'ye gelmemişse ve ilk getirenseniz size %30 civarlarında vergi çıkar.

B) Bu gelen mal daha önce farklı firmalar tarafından getirildiyse ve SİZ onlardan daha ucuza bulmuş olsanız bile (yani sizin ithal fiyatınız 3 dolar, daha önce farklı şirketin getirdiği 5 dolar) siz en dip rakam üzerinden vergilendirilirsiniz. (yani 5 dolar). Bu da getirdiğiniz malın niceliğine göre değişir. %20 ila %50 arasındadır.

Vergiler dışında gümrükten adresinize kadar da tır bedeli ödersiniz. Ben Samsun'a tahmini 2000 ₺ civarında ödeyeceğim.
Admin bunu forumda paylaşabilirsin istiyorsan. Sorularınız varsa alabilirim. Teşekkürler...

YAKLAŞIK 6 AY SONRA GÜNCELLEME

Çin ile ticaret yapmak; (moderatör yapmışlar beni onun şerefine kısa bilgilendirme)

Arkadaşlar herkesin istediği "ulan şu çok satar", "bunu getirsen para makinası parayı saymaya yetmez", "şu ürün Türkiye'de yok getir ekmek gibi satarsın" dediği ve hayalini kurduğu ürünlerin Çin'den getirebilmenin yada tamamen hayal olan bu ürünlerin neden hayata geçirilemediğini anlatacağım.

Bu gruba yada foruma üyeyseniz sizde illaki şu kelimeyi kullanmışsınızdır diye tahmin ediyorum "şu ürünü getir kapış kapış internetten sat, arkadaşına dostuna sat yine satarsın" . Arkadaşlar hayalinizi kırmak istemem ama inanın gerçekten öyle denildiği gibi değil. Anca hayalde dediğiniz oluyor.

Çin bildiğini üzere 2 farklı yönetim şekli olan koskoca ülke. Bence 10 yıl içerisinde dünya devi. Şirketlerin %70'e yakını Çin'de üretim yapıyor. Aslında sandığınız gibi işçiliğin ucuz olmasından dolayı değil ki zira işçilik Çin'de sandığınız gibi ucuz değil. Çin'i tercih etmelerinin en önemli nedeni hemen hemen her alanda Çin üretim yapan bir ülke. Yani sen örneğin araba farı fabrikası açacaksın ve sen sadece araba farının kasasını üreteceksin. Sana ne lazım lamba dimi içine takmak için. Şimdi sen kendi ülkende fabrika açıp Çin'den lamba mı ithal etmek istersin yoksa kendi ülkenden teşvik alıp Çin'de fabrika açıp kargo ve gümrük maliyeti olmadan mı üretim yapmak istersin? Maliyetin az olsun diye tabi ki de gider.
Çin'de fabrikanı açarsın. Bu yüzden Çin fabrika açmak için çok ekonomik ve güçlü bir ülke.

Siz Aliexpress ve Alibaba'dan mal alıyorsunuz ya, hatta ben çok ucuza aldım diyorsunuz ya, hatta arkadaşlarınıza bak bedava nerdeyse diyorsunuz ya, sizi aydınlatayım, KAZIKLANIYORSUNUZ.

Alibaba ve Aliexpress Çin'de fabrikaların satış yapmadığı bir platform. Neden mi ? Çünkü adam fabrika ve satış kanadını sadece gerçek piyasada yapıyorlar. Sizin o Alibaba ve Aliexpress'te gördüğünüz o devasa fabrikalar üretici görünümlü satıcıların %85'i aslında aracı. Orada sale office kavramı altında geçen satış ofisleri. Yani ben kendim bi şirket kuruyorum. Gidiyorum fabrika ile anlaşıyorum sonra Alibaba dan ve Aliexpress ten üyelik açıyorum ve sizin görsellerinizle satış yapıyorum.

Nasıl mal bulabilirsiniz ve alabilirsiniz? Arkadaşlar biz ülke olarak Amerikalıların her yaptığını seviyoruz çünkü ecnebilere karşı takıntımız var ancak Çinliler bizim gibi değil onlar ülkelerine çok bağlılar. Yani sen Google amca da arıyorsun ya ürünü yada üreten fabrikayı yanlış adrestesin. Çin'in en büyük arama platformudur. Çincen varsa aradığın her şey burada Google amcada değil.

 • Malı bulmak malı alabileceğin anlamına gelmez! Orada her fabrika ben ihracat yapıyorum demiyor. Sizin bulduğunuz firma ihracat yapıyor olsa bile bu ülkeye malı getirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Burada uluslararası anlaşmalar devreye giriyor. Yani her aklına esen ürünü bu ülkeye sokamazsın. Bazı ürünler özel belgeler gerektirirken bazı ürünler direk bakanlık izni gerektiriyor. Yani öyle her kafana eseni getirtemezsin!
 • Her bulduğun ürünü Türkiye'ye sokamazsın bizim ülkemizin de belirli şartları var. Bazı belgeler ister üreticiden. CE, ISO, vs. ürünün tipine göre değişir
 • Alacağın ürün bizim ülkeye daha önce gelmemişse işin çok zor. Ürün kategorilendirilmemiş demektir. Ürünü kategori ettirmek yani o ürünün ne b.k olduğunu anlamaları ve vergi oranını çıkartması didisinin didisi gibi vakit alan bir şey.
 • Yanıcı/parlayıcı madde getirmek çok sorunlu iş ben getirttim oradan biliyorum. 3 tane belge gerekiyor bunun 2 tanesi bakanlıktan 1 tanesi emniyet müdürlüğünden alınıyor
 • Ateşleyici silah, mermi gibi maddeler bakanın özel izni ile geliyor. Yani ona temizinden 4 kilo t...k lazım. Ancak Türkiye'de en güzel para burada dönüyor. Yanlış bilmiyorsam Türkiye'de 4 yada 5 firma getirtebiliyor.
 • İthal edeceğin madde gıda ürünü ise vergisi %200 leri buluyor. Birde akreditasyon falan gerekiyor o ürünlere ayrıca bazı ürünler tarım ve hayvancılık bakanlığından izin gerektirirken bazı ürünler direk sağlık bakanlığı kontrolünde. Sağlık bakanı kankanız değilse zor iş.
 • Çin'de 2 tane farklı fabrikayı buldun, hadi malı da buldun diyelim getirtmek istiyorsun. Yemez. 2 farklı şirketten Türkiye'ye tek konteyner a mal sokamıyorsun. Ya Çin'de şirket kuracaksın yada kurulu şirketlerle anlaşacaksın onlar sana malı şutlayacak.
 • Burada bir gümrükçü ile çalışman gerekiyor. (Mecbur değilsin) Ancak yasa, kanun ve kanun hükmünde kararnameleri bu arkadaşlar adım adım takip ettiği için ne nedir, ne değildir bunlar sana anlatıyor ve malını getiriyor.
 • Çin'e mutlaka gitmeniz gerekir eğer ciddi mal alacaksanız. Malı bir elleyin koklayın, ebatlarına bakın, malı elleyince sıkışabilen bi mal mı, fabrika sağlam mı mutlaka görün.
 • Mal yüklenirken orada olmaya çalışın, giderken de bir el sallayın dua okuyun da korsanlar mala çökmeden mal Türkiye'ye gelsin.
 • En önemlisi arkadaşlar, bu işlerden anlamıyorsanız bulaşmayın demiyorum bulaşın, yoksa nasıl öğreneceksiniz. Ama mutlaka Türkiye'de gümrük müşavirleri ile konuşun derdinizi istirhamınızı anlatın. 3 - 5 bir şey atın adama bilgi için.

Bizim ülkenin en büyük sorunu bilen adama para vermemek için kendi başını yakmak. Belki burada gümrükçü arkadaşlar vardır. Ücreti karşılığında sorun size bilgi aktarmaktan emin olun büyük zevk alacaklar.
1 konteyner mala ne vergi öderim diyenlere zaten bugün bir konu yazdım okusunlar. Ancak genel olarak 1 e 1 vergi ödersiniz. Sağlıcakla kalın...

SIKÇA SORUNLAR BÖLÜMÜ

SORU 1:
özel değilse siz ne getiriyorsunuz, birde bu işler için İngilizce şarttır tabi :) diğer sorumda mesela ben 10-20 bin tl lik ürün getirtip satmak istiyorum acaba bu karlı olur mu yoksa sizin gibi konteyner falan alırsam mı kara geçerim. Diğer sorumda toptan kaçak mal getirenler var bir kaç kişiyle konuşmuştum. Rüşvetle yapıyorlarmış bu işi böyle şeylerde var mıdır bunu da merak ettim

Cevap:
Parti malzemeleri ağırlıkta ancak oyuncakta var. O rakamlara getirip satabilirsiniz ancak aracı firmalar bulup istediğiniz ürünlerden numune talep etmeniz lazım. Karlı olur tabi ancak kargo masrafınız olur. Bu işlerde kargo olarak TNT kullanıyorlarmış ağırlıkta. Toptan kaçak işini bilmiyorum ancak yapan illaki vardır. Bu özel liman işletmelerine bir bak derim ;)

SORU 2:
Merhaba paylaştığınız deneyimleriniz için teşekkürler. Dilerim bol kazançlı olur işiniz.
Ben de bir şey sormak istiyorum: Alibaba üzerinden 5-10 Bin TL'lik ürün almak için, Türkiye'de resmi bir Limited şirket olmak yeterli mi? Gümrükte vergi ödeme aşamasında, şirket belgelerini götürmem yeterli olur mu? Ayrıca İthalatçı belgesi filan diye bir şey almak gerekiyor mu?

Cevap:
Şahıs yada limited olmanın bir farkı yok. Gümrükte müşavir işinizi yapacağı için o sizden evrakları isteyecek. Evet ithalat için belge gerekiyor ancak kolay bir işlem.


ÇİNDEN KONTEYNER İLE TOPTAN ÜRÜN GETİRME REHBERİ
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

buurkeey

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Kas 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
merhabalar, aciklamalar icin tesekkurler.

onumuzdeki aylarda ben de konteyner kiralayip urun getirmeyi planliyorum. bununla ilgili birkac sorum vardi:
- ornegin 5 farkli saticidan 5 farkli urun getirmeyi planliyorum, bunun icin aracilarla calismaniz lazim demissiniz, bu kisilere nasil ulasabilirim?
- oncelikle konteyner mi kiralamaliyim yoksa ureticide mallari mi hazirlatmaliyim?
- mallar uretici hazirlandiktan sonra oradaki herhangi bir limanda yukleme islemi icin calismam gereken aracilar var mi yoksa bunu uretici konteyner'a yuklemesini gerceklestiriyor mu?

yardimci olabilirseniz sevinirim.
 

Admin

Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
504
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Konum
34 | İstanbul Anadolu
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
merhabalar, aciklamalar icin tesekkurler.

onumuzdeki aylarda ben de konteyner kiralayip urun getirmeyi planliyorum. bununla ilgili birkac sorum vardi:
- ornegin 5 farkli saticidan 5 farkli urun getirmeyi planliyorum, bunun icin aracilarla calismaniz lazim demissiniz, bu kisilere nasil ulasabilirim?
- oncelikle konteyner mi kiralamaliyim yoksa ureticide mallari mi hazirlatmaliyim?
- mallar uretici hazirlandiktan sonra oradaki herhangi bir limanda yukleme islemi icin calismam gereken aracilar var mi yoksa bunu uretici konteyner'a yuklemesini gerceklestiriyor mu?

yardimci olabilirseniz sevinirim.
Merhabalar,
Yazının başında yazar ismi link halide paylaşılmış doğrudan Eyüp Bey ile iletişime geçerseniz daha doğru ve hızlı bilgi alabilirsiniz.
 

Orhan

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Ara 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Eyüp konuya yeni dahil oldum. Çinde çalıştığınız şirketin iletişşm bilgilerini verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla;
 

Admin

Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
504
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Konum
34 | İstanbul Anadolu
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Eyüp konuya yeni dahil oldum. Çinde çalıştığınız şirketin iletişşm bilgilerini verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla;
Merhaba Eyüp Bey’in iletişim bilgisi konunun en başında yazmakta. Oradan iletişime geçerseniz kendisine daha hızlı ulaşırsınız.
 

Admin

Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
504
Tepkime puanı
131
Puanları
43
Konum
34 | İstanbul Anadolu
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Konu ürün getirecekler için bir rehber olması açısından detaylandırılıp sabitlenmiştir.
 

Erdemli

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Selamün Aleyküm
yazınızı okudum ayrıca bilgiler için teşekkürler daha cok ekmek yememiz lazım onu anladım
ben 3 aydır alibaba sitesini inceliyorum. ve ürün almak istiyorum
mevzuat çok karışık bilmeyene.
mal alırken naklıye ücretleri cok yüksek. konteynar olarak mal getirmek daha mı mantıklı
 

iso227

Administrator
Katılım
28 Eki 2017
Mesajlar
2,316
Tepkime puanı
37
Puanları
48
Yaş
29
Konum
45 | Manisa
Ticaret puanı - 100%
1   0   0
Selamün Aleyküm
yazınızı okudum ayrıca bilgiler için teşekkürler daha cok ekmek yememiz lazım onu anladım
ben 3 aydır alibaba sitesini inceliyorum. ve ürün almak istiyorum
mevzuat çok karışık bilmeyene.
mal alırken naklıye ücretleri cok yüksek. konteynar olarak mal getirmek daha mı mantıklı
Aleykümselam
rica ederim
Evet çok karışık bende Dış ticaret okuyorum işin içine girdikçe her şey daha çok karışıyor.
Ama önemli olan alışveriş yapacağınız kişileri bulmak ve o kişilere nasıl ulaşacağınızı bilmek iletişime geçmek sonrası gümrük müşaviri yardımıyla vs. halledilir bir şekilde.
 

ByKapaN

Cezalı Üye
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
34 | İstanbul Anadolu
Ticaret puanı - 0%
0   0   0


 

Aegean

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Eyl 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Yiwu/Çin
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Merhabalar, Çin'den alacağınız her ürünle ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim. Çin'de bir ticaret ofisinde çalışmaktayım ve Türkiye'ye düzenli olarak ürün gönderiyoruz. Malum günümüzde nakliye ücretleri biraz artmış bulunmakta, bu doğrultuda müşteri taleplerine göre deniz yada hava yoluyla ürün gönderimini sağlamaktayız.
 

Bdmrc

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Eki 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Merhabalar, Çin'den alacağınız her ürünle ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim. Çin'de bir ticaret ofisinde çalışmaktayım ve Türkiye'ye düzenli olarak ürün gönderiyoruz. Malum günümüzde nakliye ücretleri biraz artmış bulunmakta, bu doğrultuda müşteri taleplerine göre deniz yada hava yoluyla ürün gönderimini sağlamaktayız.
Merhabalar , Türkiye'de yenilenebilir enerji sektöründe permanent magnet alternator üretimi yapıyoruz ve haliyle sürekli olarak Çin'den gelen Neodyum mıknatısları kullanmaktayız , Türkiye de bu ürünü tedarik eden firmalar hem istediğimiz değerde hem de istediğimiz fiyatlarda getiriyorlar bu nedenle direkt olarak Çin'den getirmeyi düşünüyorum bu konuda danışmanlık sağlayabilirsen hem kendi iş yerime hem de çevreme çok güzel ürün satabiliriz .
 

Semra34

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Eki 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Merhabalar, Çin'den alacağınız her ürünle ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim. Çin'de bir ticaret ofisinde çalışmaktayım ve Türkiye'ye düzenli olarak ürün gönderiyoruz. Malum günümüzde nakliye ücretleri biraz artmış bulunmakta, bu doğrultuda müşteri taleplerine göre deniz yada hava yoluyla ürün gönderimini sağlamaktayız.
Bende Çin den folyo balon getirmek istiyorum yardımcı olabilir mısınız sizin şartlar uyuduysa çalışabiliriz isterseniz
 

gisiklier

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Kas 2021
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Cinden urun getirtmek isteyenler bana ulasabilir.
Sizin icin en uygun fiyat arastirmasi yapiyoruz
Gumruk takibi yapiyoruz
En guvenilir firmalar ile dogrudan fabrikadan fiyat aliyoruz. Araci yok..
[email protected]
 
Üst