Banner alanı

Lenovo Legion 5 Ryzen 7 4800H ve 1660Ti [Amazon]

cgokhans

Moderator
Ticaret puanı - 0%
0   0   0
Oyuncu bilgisayarı alıp son çıkan oyunlarla keyfine bakmak isteyen ama coinciler yüzünden benim gibi sistem toplayamayan dostlara gelsin. Bildiğiniz üzere miningciler yüzünden 6 GBve üzeri belleğe sahip ekran kartları piyasada ateş pahasına satılıyor. Hatta masaüstü için bulamıyorsunuz. Laptop için 1660ti ler i5li versiyon bulursanız 9 bin civarından başlıyor. Ve de bunların genelde Rami kırpılmış 8 gb oluyor. 1660ti üzeri ekran kartları için ise fiyatlar 15-20-100 bin diye gidiyor. F/P olarak ne alabilirim diye uzunca süredir araştırma yapıyordum. Karşıma tasarımıyla, sistem özellikleriyle, markasıyla ve soğutmasıyla Lenovo Legion 5 çıktı. Dikkat ettim bu aralar amazon da 900-1000 dolar bandında satılıyor. (Türkiye de ise emsali en ucuz 12500 tl!)Sepete atıp sık sık gün içerisinde indirim var mı diye kontrol etmekte fayda var. Ben 910 dolara vergi dahil 1159 dolara bu ürünü kaptım hamd olsun. Youtube da bir çok inceleme videosu izledim. Gönül rahatlığı ile bu ürünü almaya karar verdim. Peki neden bu ürün?​
1)Bir kere işlemci ve ekran kartı muhteşem ikili olmuş durumda. Çizim işleri dahil her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ryzen 7 4800H 8 çekirdekli ve 16 iş parçacığına sahip. 1660ti ise 1080p de full detay ayarlarda sizi üzmeyecek bir kart. CS GO, R6 gibi oyunları 1080p full ayarlarda 144 hz üzerinde ve144hz ekranıyla keyifle oynayarak rakiplerinizle daha iyi rekabet edebilirsiniz. Bir çok güncel oyunda incelemelerde izlediğime göre red dead redemption 2 haricinde FPS'lerin 50nin altına indiğini görmedim ve çoğu 70-90 fps civarında. Yine netten araştırdığıma göre 50 fps altına inmediği sürece hikaye oyunlarında akıcı bir şekilde oyunlarınızı oynayabilirsiniz. Bu arada red dead redemption 2 fps performansı ise ortalama 42.​
2)Cihazın soğutma teknolojisi bir çok laptop a göre üst düzeyde. İnceleme videolarını inceleyecek olursanız ağır yük altında ekran kartımız kolay kolay 70i geçmezken işlemcimiz 85'i geçmemekte (valla işlemci sıcaklığı başta yüksek sandım ama incelemelerde diğer laptoplarda 100 dereceyi gören işlemci sıcaklıkları olduğunu öğrendim. Laptop olduğu ve işlemci kuvvetli olduğu için 85 derecenin iyi olduğu belirtilmiş durumda. Ayrıca testlerde laptop soğutucular kullanılmamakla birlikte fan ayarları full değildi. Bu dereceler biraz daha düşürülebilir)​
3)Cihazda 16 gb dd4 ramin yanında 512 gb m2 sdd mevcut. Bazı markalar fiyatı ucuz tutmak için 1660ti li versiyonlarda 8 gb ram kullanmakta.​
4)Cihaza isterseniz hdd, sdd (2,5 inç) isterseniz bir m2 daha takabiliyorsunuz. İkisinin konumu birbirinin alanına girdiği için seçim sizin. Bende 7200 rpm hdd vardı onu takmayı düşünüyorum geldiğinde. Ayrıca kapağını sökmek videolardan izlediğim kadarıyla oldukça basit. Vidaları sök. Araya kredi kartı sokup biraz kanıttır tamamdır. Tüm sistem ayaklarınızın altında.​
5)Klavyeler aydınlatılabiliyor. Her tuşa ayrı atama yok ama bence olmazsa olmaz olan bir özellik değil şahsım adına. Özellikle bu fiyata.​
6)Tasarımı sizi bilmem ama beni cezbetti. Ekranı tek elle rahatlıkla açabiliyorsunuz. Kasa da sizinle birlikte gelmiyor çünkü :) Ayrıca satıcı AMAZON daha ne olsun :)

Sonuç olarak bu ürün mutlaka değerlendirilmesi gereken bir ürün. İhtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacaktır diye düşünüyorum. Konu faydalı oldu ise ne mutlu bana :)

Bu da fiyat grafiği:

Son düzenleme: