Skip to main content

AF #EvdeKal

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için takip edip paylaştığımız bütün kampanyalardan haberdar olmak için aramıza katılabilirsiniz. Üyelik tamamen ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır. Facebook İle Bağlan

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

SMForum

Türkiye'de neden ürünler pahallı? Çinde 1$ olan ürün neden burda 30TL ?

Konu

#1

Aliexpress`ten vs. aldığın 1$`lık ürünler neden Türkiye`de faiş fiyatlardan satılıyor ?

Türkiye'de neden ürünler pahallı? Neden 1 dolara aldığınız ürünü Türkiye'de 30 TL'ye satıyorlar? Gelin bunu cevaplayalım.
Arkadaşlar aşağıda yazacaklarım ülkemizde ithalat yapanlar neden yüksek fiyata satıyorlar (aslında size yüksek geliyor) onu anlatayım. Rakamlar a ürününü örnek temsil edecek şekilde verilmiştir.
Şimdi arkadaşlar ben direk ithalatçı şirketim. Ben 1 paket ürünü Çin'den 1 dolara alıyorum varsayalım. Bu mal Türkiye'ye nakliye, vergi, gümrük gibi işlemler için ortalama 1 dolar daha ödüyorum. Mal bana 2 dolara gelmiş oluyor. Ancak dikkat ettiyseniz daha ürünü henüz gümrükten çıkartmadım.
Ben Samsun'dayım. İstanbul'dan buraya 1 tır yaklaşık 3.000 TL civarında bir bedele geliyor eğer tonajı aşmazsan. Tonajı aşıyorsan 2 tır ile getiriyorsun rakam ortalama 6.000 TL. oluyor. Buda benim ürünüme ortalama 0,13 cent daha maliyet anlamına geliyor. Rakam oluyor 2,13$.
Buraya geldiğinde depo benim de olsa bu ürünün bana depolama maliyeti, hamaliye maliyeti, raf maliyeti yaklaşık 0,11 cent e tekabül ediyor. Bu da benim malımın fiyatını 2,24$ 'a çıkartıyor.
Benim ortalama şirket giderim (muhasebe, personel, kira, faturalar, araçlar vs.) yaklaşık %30 civarında bir bedeldir. Böylelikle ürün fiyatı 2,91$ 'a geliyor.
E Ben para kazanmıyacakmıyım? Hayrat işletmediğime göre bende ortalama bu ürüne yaklaşık %25 koyacağım 3,64$ + KDV 'ye satış fiyatım oluyor.
Şimdi ben ithalatçıyım. E benim çalıştığım distribütör veya bayi ağı varsa ben perakende fiyatı %25 olarak belirleyemem. Niye e toptancım da para kazanmalı. Bu yüzden ben perakendeye %25 değil %50 koyuyorum ki toptana %25 kar ile verebileyim haksızmıyım?
E sende gidip benim bayimden alıyorsun oda ortalama %30 koysa ürünün fiyatı olur 4,83$ + Kdv . Yani KDV DAHİL 5,70 $.
Ürünün alış fiyatı 1 dolar yani: 5,87 ₺ iken
Sizin bayiden alış fiyatınız otomatikmen: 28,37 Türk Lirası olur.
Bu yüzden arkadaşlar malı satan satıcılar b.k gibi para kazanmıyor. Arada vergiler çok yüksek. Bunada malesef yapılabilecek birşey yok. Sağlıcakla kalın...

Eyüp Komut 17 Haziran 2019

[Resim: aliexpress-alisverisleri-icin-vergi-alie...lari-2.jpg]

Son Düzenleme: 09-05-2020, Saat: 14:24, Düzenleyen: iso227.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task